Praha patří dětem 2022

06.10.2022

80 let od operace Anthropoid Celostátní soutěž týmů dětí, kterou připravil pražský DDM Karlínské Spektrum.
První den v pátek nás čekal parašutistický výcvik v Anglii. Celá sobota byla věnována naší utajované akci. Cílem operace Anthropoid byl atentát na zastupující říšského protektora Reinharda Heydricha. Po výsadku z letounu jsme museli podle staré protektorátní mapy najít několik stanovišť. Při kontrolách vojáků SS jsme se kvůli utajení prokazovali falešnou legitimací. Na naší cestě po stanovištích jsme museli ošetřovat zraněného parašutistu, najít a schovat padáky, sestrojit vysílačku, vyrobit bombu a spoustu jiných úkolů. Pak už stačilo jediné. Čekat na vhodnou příležitost, až Heydrich pojede do své kanceláře. Vše šlo jak po drátkách. Bomba ho zasáhla a my jsme misi splnili! Atentát byl úspěšný!

Navštívili jsme kryptu i chrám, kde se skuteční parašutisté ukrývali a kde hrdinsky čelili obrovské přesile nacistů. Všechny nás mrazilo při pohledu na stopy po kulkách ve zdech.

Večer po náročném dni nás čekalo vyhlášení výsledků. Jihočeský tým dětí se dostal na krásné třetí místo! Sladkou odměnu v podobě dortu a diplom děti převzaly s radostí. Na závěr celého pobytu v Praze jsme v neděli navštívili technické muzeum v Praze.
Celému týmu děkujeme!

Jedním z úkolů, než jsme přijeli do Prahy, bylo zpracovat, jakým způsobem se dotkl atentát na Heydricha našeho kraje. Pozvali jsme si historika Filipa Skřičku, který nám celé toto téma odkryl. Zjistili jsme, že ve Staré Hlíně nedaleko Veselí n. L. se narodil Karel Čurda, který udal parašutisty, kteří provedli atentát na Heydricha. Téma tedy bylo jasné! Co si asi tenkrát lidé povídali po atentátu se dozvíte ve videu, které kompletně vytvořil náš dětský tým za DDM Veselí n. L.
Na animaci, kterou vytvořily děti v rámci jednoho z úkolů, se můžete podívat zde:

Dům dětí a mládeže ve Veselí nad Lužnicí